توسعه مناسبات دوجانبه شهرهای یزد و پوتی

توسعه مناسبات دوجانبه شهرهای یزد و پوتی

تفاهم خواهرخواندگی میان یزد و پوتی روز چهارشنبه بیست و سوم بهمن ماه 1398 هجری خورشیدی برابر با دوازدهم فوریه سال 2020 میلادی در کشور گرجستان با حضور شهرداران دو شهر به امضاء رسید.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد - تفاهم خواهرخواندگی میان شهرهای یزد و پوتی در روز چهارشنبه بیست و سوم بهمن ماه 1398 هجری خورشیدی برابر با دوازدهم فوریه سال 2020 میلادی در شهر پوتی در کشور گرجستان با حضور جمال الدین عزیزی و گوچا کوردغلیا شهرداران دو شهر به امضاء رسید.

در این یادداشت تفاهم خواهرخواندگی آمده است؛

۱- ایجاد امکانات لازم بمنظور تبادل تجربیات، اطلاعات و نیز هیئت های فنی و کارشناسی در زمینه های معماری و شهرسازی، امور زیربنایی شهری، میراث فرهنگی، محیط زیست و سایر همکاری ها در قالب برگزاری کارگروه های آموزشی و مانند آن.

۲- مبادلات فرهنگی شامل برگزاری هفته های فرهنگی و نمایشگاه های صنایع دستی، بزرگداشت روز شهرها و نام‌گذاری نمادهایی در دو شهر (یا دو خیابان) به منظور تقویت دوستی و روابط دوجانبه.

۳- برقراری ارتباط بین دفاتر گردشگری دو شهر بمنظور افزایش تبادل گردشگر و آشنایی شهروندان با شهر مقابل و نیز برقراری ارتباط بین مراکز معتبر اقامتی و توریستی دو شهر.

۴- معرفی سرمایه گذاران احتمالی و همین طور فرصت های سرمایه گذاری در دو شهر بویژه در بخش گردشگری، توسعه مبادلات اقتصادی مانند برگزاری نمایشگاه و توسعه روابط اقتصادی بین بنگاه های تجاری دو شهر.

5- توسعه روابط بین مؤسسات آموزشی و ورزشی دو شهر (اعم از مدارس و سازمان های آموزشی، برگزاری کارگاه های آموزشی، و دوره های فرهنگی هنری)

شایان ذکر است شهر پوتی به گرجی یکی از شهرهای بندری گرجستان است، این شهر یکی از بزرگ‌ترین بنادر دریای سیاه و یکی از ۳۰ بندر بزرگ و پیشرفته‌ی جهان است.

بخش عمده صادرات و واردات دریایی گرجستان از طریق این بندر انجام می‌شود، این بندر نه تنها برای گرجستان بلکه برای تأمین کالاهای مورد نیاز کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان نیز نقش بسیار مهم و استراتژیک دارد.

این شهر بندری در کرانه شرقی دریای سیاه در منطقه سامگرلو – زمو سوانتی جای دارد.

پوتی در ۳۱۲  کیلومتری غرب تفلیس واقع است که جمعیت آن در سال ۲۰۱۲ میلادی 47900 نفر اعلام شده‌است.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.