سخن شهردار کامل

 

 

 

با سلام به پیشگاه امام عصر(عج) و آرزوی تعجیل در فرج حضرتش و سلام  و درود به شهروندان شریف یزد به ویژه ساکنین محترم ناحیه یک منطقه سه شهرداری. مطلع می باشید که با عنایت به تصمیم شورای معظم اسلامی شهر و نظر و همت بلند شهردار محترم  یزد، افزایش ساختاری شهرداری یزد در قالب تشکیل ناحیه یک منطقه سه شهرداری به انجام رسیده و برخی از دلایل توجیهی این امر، رونق نواحی شهری و کاهش تمرکز زدایی در شهرداری مرکز و مناطق و همچنین ضرورت خدمات رسانی بهینه به شهروندان شامل پاکسازی محیط، تامین بهداشت عمومی، ساماندهی فضای سبز، انجام انواع عملیات عمرانی، جلوگیری از سد معبر عمومی و مشاغل مزاحم شهری، زیبا سازی و بهسازی فضای سبز در محدوده تقسیمات کالبدی شهر در طرح جامع، همچنین درخواست های مکرر و چندین ساله شهروندان ساکن در محدوده عنوان گردیده است با این امید که در آینده ای نزدیک شهر یزد به یکی از کلان شهر های کشور عزیزمان و این ناحیه به یکی از مناطق زیبای شهرداری یزد تبدیل گردد.

شهریک مجموعه پویا می باشد و با گذر زمان، رشد جمعیت و گستره ی شهری، توسعه پیدا می کند. به تبع آن سازمان های مختلف خدماتی، شهر را به واحدهای کوچکتری تقسیم می کنند و در نتیجه تعداد واحدهای تقسیمات شهری با توجه به معیارهای خاص افزایش می یابد. شهرداری ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و بر اساس ملاک های مورد نظر خود، شهرها را به واحد های مناطق و نواحی تقسیم  و تشکیلات خود را بر اساس این واحد ها، سازماندهی و تقسیم بندی می نمایند.  اما در تمام موارد روح و هدف از این تشکیلات و تغییرات آن یک حقیقت واحد است : ارمغان خدمت به شهروندان. در واقع شهرداری جهت بهره برداری صحیح از امکانات و استعداد های موجود در جای جای پهنه ی شهر و افزایش دامنه و نفوذ خدمات خود و فراهم ساختن تسهیلات لازم برای دسترسی شهروندان به این خدمات، نیاز به تقسیم کار و تفویض اختیارات خود دارد.

از اهداف دیگر تشکیل مناطق و نواحی جدید شهرداری را می توان پویایی بیشتر و اداره بهتر شهر، شناخت هرچه بیشتر نیروهای شهرداری نسبت به نارسایی های موجود در مناطق و نواحی، امکان وصول بهتر درآمد ها، تغییر رویکرد نیروهای متراکم در بدنه شهرداری و استفاده از توان ساکنین نواحی و محلات در فضایی صمیمانه تربرای برقراری عدالت در توزیع خدمات شهری، تلاش برای اعتلای کیفیت خدمات رسانی و استفاده بهینه از ظرفیت های شهرداری و کنترل و نظارت بیشتر بر تخلفات محدوده تقویت نظارت و پاسخگویی بهتر به شهروندان بیان نمود. لذا فلسفه تشکیل نواحی شهرداری، در واقع چیزی جز دلایل وجودی مناطق شهرداری و استمرار ارائه خدمات به شهروندان نیست.

از دیگر اهداف مهم پیش روی این ناحیه، تکریم ارباب رجوع که همان شهروندان محترم اند می باشد و از اصولی ترین گام های نیل به این منظور، سهولت دسترسی شهروندان به خدمات شهرداری داخل فضای اداری و در سطح ناحیه می باشد. امید است با دستیابی به این هدف از نتایج آن که همانا رضایت نسبی و ایجاد نشاط اجتماعی در شهروندان بخصوص ساکنین این ناحیه و ارتباط نزدیک تر و تعاملی پویاتراست بهره ببریم. روشن است در این صورت ساکنین ناحیه با رضایت مشکلات پیشنهادات و انتقادات سازنده خود را به آسانی به شهرداری ناحیه منتقل می نمایند و شهرداری با استفاده از توان علمی و مشورتی ساکنین ناحیه و با تمرکز و برنامه ریزی در زمان کوتاه تری اقدام خواهد نمود. مشارکت مردمی در امور شهری، امروزه توجه همه ی مدیران را برانگیخته و همواره نیاز به جذب و سازماندهی این مشارکت ها با توجه به ویژگی های کالبدی هر شهر احساس می گردد. در واقع انتخاب اعضاي شوراهای اسلامي شهر توسط شهروندان و انتخاب شهردار توسط این منتخبين، تجلی مشاركت شهروندان در مديريت شهري می باشد.

در حال حاضر با عنایات درگاه احدیت و حسن نظر شهردار محترم یزد جناب آقای مهندس عظیمی زاده، توفیق خدمت در ناحیه یک منطقه سه شهرداری یزد به این جانب اعطاء شده تا فرصت دیگری باشد برای برداشتن گام هایی بلند و موثر تر با ظهور اندیشه هایی نو در راه خدمت به شهروندان بخصوص شهروندان ساکن ناحیه یک منطقه سه شهرداری یزد. امید است در سایه توجهات حضرت حق و یاری تمامی همکارانم در ناحیه و مجموعه شهرداری در امر خدمت رسانی به شهروندان و جلب رضایت و مشارکت مردم توفیق یافته و آنچه در توان هست برای آسایش و رفاه مردم صرف گردد و در طلب از همه شهروندان خواستار آن هستم که با اندیشه پر مهر و دستان پر توانشان این خدمتگزار خود را یاری نمایند.

                                                                                                                         والسلام علیکم و رحمه الله